Światowe Centrum Ekorozwoju Osiedle Ogrody 17A m. 9 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski | Pomoc

O FUNDACJI

Fundacja Światowe Centrum Ekorozwoju pokazuje jak dzięki ochronie środowiska

czytaj więcej...

ZMIANA FORMUŁY POKAZÓW

Uprzejmie informujemy, że od nowego roku zmieniamy formułę organizowanych

czytaj więcej...

NOWE PODEJŚCIE DO OCHRONY ŚRODOWISKA

Dotychczasowe formy promowania

czytaj więcej...

  • gmo-nie-przeszlo.jpg
  • pokaz_na_osiedlu_kuznia.jpg

polecane

Witamy serdecznie na stronie Fundacji Światowe Centrum Ekorozwoju


Prawie w każdym budynku są takie miejsca w których przydałoby się więcej światła. Zdarzają się budynki w których istnieją pomieszczenia wymagające stałego doświetlania. Są to głównie pomieszczenia dzienne przeznaczone do stałego przebywania.

Nie trzeba ich jednak stale doświetlać elektrycznie. W takiej sytuacji najlepiej zastosować świetliki rurowe. Ich działanie jest bardzo proste i zupełnie darmowe. Doświetlają pomieszczenia poprzez dostarczanie do nich większej ilości światła słonecznego oraz ciepła. Nie magazynują go a jedynie przekazują z zewnątrz do wnętrza budynku.

Świetliki rurowe są w stanie tak doświetlić pomieszczenie aby całkowicie wyeliminować doświetlanie elektryczne. Polega to na wpuszczeniu do pomieszczenia maksymalnej ilości światła słonecznego bądź ciepła w takiej formie w jakiej ono występuje (bez przekształceń jak to ma miejsce np. przy użyciu ogniw fotowoltaicznych gdzie promieniowanie słoneczne zamieniane jest na prąd elektryczny, a następnie prąd zamieniany jest na światło). Dzięki takiemu rozwiązaniu unika się skomplikowanych urządzeń i instalacji.

Świetliki rurowe mają bardzo prostą budowę. Składają się z: kopuły zbierającej światło, giętkiej rury światłonośnej i rozpraszacza pryzmatycznego. W słoneczny dzień dostarczają do pomieszczenia nawet od 6000 do 10.000 lumenów światła (dla porównania tradycyjna 100 watowa żarówka daje tylko ok. 1200 lumenów). Są praktycznie niezniszczalne (żywotność tradycyjnej żarówki to ok. 2000 godzin) i po ich zainstalowaniu nie ponosi się już żadnych opłat eksploatacyjnych. Sposób ich działania jest niezwykle prosty. Kopuła umieszczona na dachu zbiera światło ze wszystkich stron, nawet w pochmurne dni.Następnie światło wędruje światłonośną rurą (która jest przeprowadzona np. przez strych - dzięki swojej giętkości w bardzo łatwy sposób można ominąć wszelkie przeszkody typu belki itp.) i natrafia na rozpraszacz, który łagodzi jaskrawość światła i rozprasza je po całym pomieszczeniu.

Dzięki świetlikom rurowym można ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z tradycyjnego, elektrycznego doświetlania. Mają także kilka innych zalet. Zapobiegają tzw. depresji zimowej spowodowanej zbyt małą ilością naturalnego światła, korzystnie wpływają na rośliny i zwierzęta, zapewniają światło o naturalnej barwie. Mogą być stosowane w każdego rodzaju budynkach; domach, biurach, pomieszczeniach użyteczności publicznej. Są eleganckie i bardzo łatwe w montażu.

Filmy godne obejrzenia

Kto potrzebuje GMO ?

PSL + PO = GMO

Targi Poleko 2010 i Komtechnika 2010