Światowe Centrum Ekorozwoju Osiedle Ogrody 17A m. 9 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski | Pomoc

O FUNDACJI

Fundacja Światowe Centrum Ekorozwoju pokazuje jak dzięki ochronie środowiska

czytaj więcej...

ZMIANA FORMUŁY POKAZÓW

Uprzejmie informujemy, że od nowego roku zmieniamy formułę organizowanych

czytaj więcej...

NOWE PODEJŚCIE DO OCHRONY ŚRODOWISKA

Dotychczasowe formy promowania

czytaj więcej...

  • gmo-nie-przeszlo.jpg
  • pokaz_na_osiedlu_kuznia.jpg

polecane

Witamy serdecznie na stronie Fundacji Światowe Centrum Ekorozwoju


Piece na biomasę. Zarówno piece jak i kotły służą do ogrzewania pomieszczeń. Różnica polega na tym, że piece przekazują ciepło bezpośrednio do otaczającego je powietrza, a w kotłach przekaz ten następuje za pośrednictwem wody (czasami oleju), co ułatwia transport ciepła na większe odległości.

Zarówno piece jak i kotły mogą być opalane różnymi paliwami i mieć różne rozwiązania techniczne. Ponieważ częściej stosuje się kotły dlatego w dalszej części opisu posługiwać się będziemy tym terminem, jednak oba rozwiązania mają swoje zalety. Kotły Centralnego Ogrzewania na Biomasę.

Kotły na biomasę przeznaczone są do spalania paliw niskokalorycznych, objętościowych i długopłomiennych (drewno odpadowe, gałęzie, torf, brykiety drzewne). Możliwe jest również palenie wiórami, trocinami, suchymi liśćmi, zbożem Jednak ze względu na małą masę włożonego paliwa należy go wówczas częściej dokładać. Można używać także tradycyjnych paliw, takich jak węgiel kamienny i brunatny. Proces ten zachodzi tutaj, tak jak w innych kotłach. Nowoczesne kotły C.O. na tanie paliwa (t.j. drewno, korę, słomę itp.) zostały zaprojektowane na zupełnie innej zasadzie, niż kotły na gaz. Mają sporą pojemność wodną, oraz dużą powierzchnię wymiany ciepła. Mogą współpracować z tanimi grzejnikami żeliwnymi lub podobnymi. Regulacja mocy a więc i temperatury w pomieszczeniu następuje przez regulację nawiewu powietrza do kotła. Można tu też zainstalować sterowany elektronicznie nadmuch i stabilizator temperatury lub mechaniczny miarkownik ciągu.

Kocioł zazwyczaj jest konstrukcją dwukomorową. Komora pierwsza jest komorą spalania, a komora druga dopalania i wymiany ciepła. Duża komora spalania daje możliwość palenia z nominalną mocą przez 6 ÷ 8 godzin. Przy dobrze ocieplonym domu, przy temperaturze powietrza zewnętrznego około 0 OC, załadunek kotła wystarcza nawet na 12 godzin. Wiele kotłów posiada także automatyczne podajniki, dzięki którym dokładanie można ograniczyć do kilku razy w tygodniu.

Kotły na biomasę mają wielką powierzchnię wymiany ciepła: ściany wodne, ruszt wodny, dwie komory spalania przedzielone ścianą wodną, w drugiej komorze rurowy wymiennik ciepła dostosowany do pracy ze spalinami o niższej temperaturze. Droga przepływu środka chłodzącego (zwykle jest nim woda) jest tak obliczona, by nie następowało częste w innych konstrukcjach zjawisko warczenia kotłów, t.j. lokalnego zagotowywania się wody.

Konstrukcja komory spalania i górnego zasypu umożliwia łatwy załadunek dużych kawałków drewna, które można przesypywać wiórami lub trocinami dla uzyskania większej masy przy jednorazowym załadunku. Ze względu na dużą sprawność (ponad 85 % średniosezonowo) kotły na biomasę zużywają od 2 do 3 razy mniej drewna niż popularne kotły węglowe (przy ich opalaniu drewnem). System dopalania spalin (t.j. kontrolowane wpuszczanie powietrza wtórnego) powoduje, że znacznie maleje emisja tlenku węgla, węglowodorów i sadzy, a sprawność rośnie o kilka procent. Ogranicza to do minimum zjawisko zarastania kotła i komina sadzą czy smołą.

Ogrzewanie za pomocą kotłów na biomasę pozwala uzyskiwać bardzo tanie ciepło, przy pełnym komforcie użytkownika. Takie kotły sprawdziły się w ciągu ostatnich lat ogrzewając domy mieszkalne jedno- i wielorodzinne, warsztaty rzemieślnicze, kościoły, pieczarkarnie, szklarnie, pensjonaty itp. Mają kilkakrotnie niższe koszty eksploatacji niż kotły na węgiel. Przy porównaniu z kotłami na olej opałowy czy gaz zysk jest jeszcze większy. Kosztują nie więcej niż koszt gazu za pół sezonu grzewczego (a często o wiele mniej!).

Można więc przyjąć, że w drugiej połowie sezonu grzewczego oraz w przyszłych sezonach, uzyskuje się ogrzewanie za darmo, t.j. za wysiłek sprowadzania zrzynków, gałęzi, czy kory i ich wrzucania do kotła. Stosowanie kotłów na biomasę uniezależnia poszczególnych użytkowników, i pośrednio cały kraj, od surowców kopalnych często importowanych.

Dzięki temu kolejne podwyżki cen węgla, gazu czy ropy nie odbiją się niekorzystnie na budżecie domu, firmy i kraju. Marnujące się ilości biomasy w naszej okolicy są ogromne. Nie ma więc obawy, że zabraknie paliwa.

Technologie spalania biomasy są czyste, nie zanieczyszczają środowiska i nie są dlań uciążliwe. Dają więcej miejsc pracy i są odnawialne. Społeczne koszty stosowania wszystkich technologii alternatywnych w tym spalania biomasy są mniejsze, gdyż nie niszczą one struktur społecznych. Mogą być rozproszone, dzięki czemu nie ma problemu z transportem surowców, zagospodarowaniem odpadów i dystrybucją produktów. Odpady z ich stosowania są biodegradalne. Wielką przewagą ekonomiczną użytkowania biomasy jest m.in. to, iż pieniądze na nią wydane pozostają w gminie lub powiecie co jest szczególnie ważne dla społeczności lokalnych.

Filmy godne obejrzenia

Kto potrzebuje GMO ?

PSL + PO = GMO

Targi Poleko 2010 i Komtechnika 2010