Światowe Centrum Ekorozwoju Osiedle Ogrody 17A m. 9 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski | Pomoc

O FUNDACJI

Fundacja Światowe Centrum Ekorozwoju pokazuje jak dzięki ochronie środowiska

czytaj więcej...

ZMIANA FORMUŁY POKAZÓW

Uprzejmie informujemy, że od nowego roku zmieniamy formułę organizowanych

czytaj więcej...

NOWE PODEJŚCIE DO OCHRONY ŚRODOWISKA

Dotychczasowe formy promowania

czytaj więcej...

  • gmo-nie-przeszlo.jpg
  • pokaz_na_osiedlu_kuznia.jpg

polecane

Witamy serdecznie na stronie Fundacji Światowe Centrum Ekorozwoju


Odpowiednie oświetlenie pomieszczeń jest warunkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania. Ważne jest nie tylko natężenie światła, ale także jego barwa, rozproszenie i ciągłość świecenia.

Tradycyjne żarówki miały dobrą barwę, ale zużywały dużo energii. Świetlówki miały nienaturalną barwę, mrygały, buczały, zawierały toksyczne metale ciężkie, były nie trwałe, łatwe do uszkodzenia a po zużyciu wymagały kosztownego i rygorystycznego recyklingu. Ponadto wymagały stosowania starterów. Ich nowsze odpowiedniki niesłusznie nazywane energooszczędnymi żarówkami mimo pewnych udoskonaleń nadal posiadały liczne wady takie jak nienaturalny kolor światła, mryganie (około 1000 razy na sekundę niezauważalne dla oka ale męczące wzrok), zawartość metali ciężkich a przez to konieczność skomplikowanego recyklingu. Kolejną ich wadą było powolne rozgrzewanie się.

W tym czasie zużywały więcej energii i słabiej świeciły. Nie nadawały się zatem do pomieszczeń z których korzysta się krótko takich jak łazienki, ubikacje, składy, magazyny, piwnice Idealnym rozwiązaniem stało się wprowadzenie na rynek oświetlenia LED, które nie posiada wymienionych tu wad a ponadto jest jeszcze bardziej energooszczędne i o wiele żywotniejsze. Ponadto światło to jest bardziej rozproszone. Dzięki temu minimalizuje się zjawisko nierównomiernego oświetlenia pomieszczenia (polegające na tym, iż po środku pomieszczenia pod żyrandolem jest widno a w rogach ciemno).

Dzięki wysokiej energooszczędności oświetlenie LED doskonale łączy się z ogniwami fotowoltaicznymi. Dostępne są różne kształty i moce oświetlenia. Producenci zadbali o to aby uchwyty i gwinty dostosowane były do różnych opraw. Można je zatem stosować wszędzie tam gdzie występowały tradycyjne żarówki ale także nie zmieniając opraw można nimi zastępować świetlówki.

Wymiana oświetlenia na LED jest bardzo opłacalna gdyż dzięki dużej energooszczędności szybko zwraca się koszt takiej inwestycji a dzięki długiej żywotności przez wiele lat możemy się cieszyć tanim i zdrowszym oświetleniem.

Filmy godne obejrzenia

Kto potrzebuje GMO ?

PSL + PO = GMO

Targi Poleko 2010 i Komtechnika 2010