Światowe Centrum Ekorozwoju Osiedle Ogrody 17A m. 9 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski | Pomoc

O FUNDACJI

Fundacja Światowe Centrum Ekorozwoju pokazuje jak dzięki ochronie środowiska

czytaj więcej...

ZMIANA FORMUŁY POKAZÓW

Uprzejmie informujemy, że od nowego roku zmieniamy formułę organizowanych

czytaj więcej...

NOWE PODEJŚCIE DO OCHRONY ŚRODOWISKA

Dotychczasowe formy promowania

czytaj więcej...

  • gmo-nie-przeszlo.jpg
  • pokaz_na_osiedlu_kuznia.jpg

polecane

Witamy serdecznie na stronie Fundacji Światowe Centrum Ekorozwoju


eko copy

W związku z tym, że sposób masowej uprawy ziemi nie sprawdza się, gdyż produkty spożywcze stają się coraz bardziej zatruwane różnymi chemikaliami, do głosu zaczyna dochodzić ekologia.

Jest obecnie coraz więcej takich gospodarstw, w jakich hoduje się uprawy z wykorzystaniem wyłącznie naturalnych nawozów i kompostu. Możemy sami zresztą przekonać się o tym każdego dnia, że ekologia staje się coraz ważniejsza i wciąż zyskuje na sile, o czym może świadczyć chociażby rosnąca liczba sklepów ekologicznych. W takich punktach znajdziemy na półkach wyłącznie produkty, jakie będą oznaczone specjalnymi certyfikatami, potwierdzającymi ekologiczną hodowle upraw, z jakich powstały poszczególne artykuły spożywcze.

Ekologia dla każdego?

Jednak jak będziemy mogli zauważyć, aby dany produkt mógł uzyskać taki certyfikat, gospodarstwo, uprawy, z jakich będzie on wykonany, muszą być odpowiednio hodowane, wedle ścisłych norm. Z tego też powodu, nie każdy, kto będzie chciał uprawiać ekologicznie warzywa i owoce, będzie mógł nadać swoim zbiorom taki certyfikat. Niemniej jednak, jeśli będziemy poszukiwać takich produktów, warto zwracać uwagę na to, czy będą one posiadać taki właśnie znaczek kontroli jakości. Oczywiście hodując ekologicznie uprawy, należy całkowicie zapomnieć o stosowaniu jakichkolwiek chemicznych środków, czy metod uprawy, zastępując je naturalnymi odpowiednikami. Ponadto ważną rolę będzie odgrywać stosowanie płodozmianu, pomimo tego, że jest to rozwiązanie niezwykle kosztowne. Wiąże się bowiem z ograniczonym miejscem na uprawę określonego rodzaju warzyw. Ta metoda polega na tym, by poletko zostało podzielone na co najmniej dwa obszary, gdzie na jednym będzie uprawiane jeden rodzaj warzywa, a na drugim inny, a po sezonie, dwóch, nastąpi zmiana.

Ekologiczna uprawa będzie dotyczyć każdego aspektu hodowli, w tym również urządzeń, jakie będą stosowane do przygotowywania ziemi, czy do zbiorów. Dba się tutaj o to, by nie zanieczyszczały one powietrza, nie zużywały zbyt dużo energii, czy paliwa, a także by nie powodowały żadnych strat w zbiorach, czy w samej ziemi, na przykład poprzez robienie zbyt głębokich rowków podczas zagrabiania, co może powodować wysychanie gleby i jej wyjałowienie.

Wyposażenie do uprawy ekologicznej znajdziesz w sklepie: rolmarket.pl - sprawdź już teraz !

Filmy godne obejrzenia

Kto potrzebuje GMO ?

PSL + PO = GMO

Targi Poleko 2010 i Komtechnika 2010