Światowe Centrum Ekorozwoju Osiedle Ogrody 17A m. 9 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski | Pomoc

O FUNDACJI

Fundacja Światowe Centrum Ekorozwoju pokazuje jak dzięki ochronie środowiska

czytaj więcej...

ZMIANA FORMUŁY POKAZÓW

Uprzejmie informujemy, że od nowego roku zmieniamy formułę organizowanych

czytaj więcej...

NOWE PODEJŚCIE DO OCHRONY ŚRODOWISKA

Dotychczasowe formy promowania

czytaj więcej...

  • gmo-nie-przeszlo.jpg
  • pokaz_na_osiedlu_kuznia.jpg

polecane

Witamy serdecznie na stronie Fundacji Światowe Centrum Ekorozwoju


hybridEmisja dwutlenku węgla do atmosfery, a wraz z nim innych szkodliwych substancji to nadal jeden z problemów branży motoryzacyjnej. Starsze samochody palą sporo, przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska naturalnego i zatruwają miasta. Na szczęście te nowoczesne wykorzystują już zaawansowane technologie w służbie ekologii.

Większość uznanych producentów stawia sobie za jeden z głównych celów budowę samochodów bardziej przyjaznych naturze. Jednak nawet najbardziej ekonomiczne auto z silnikiem benzynowym nie może równać się z pojazdem wyposażonym w silnik elektryczny. Właśnie z tego powodu to auta hybrydowe są teraz wybierane coraz chętniej przez proekologicznych kierowców.

Gdy ekologia idzie w parze z ekonomią

Kupując samochód hybrydowy, zdecydowanie trzeba się liczyć z wyższym kosztem. To pojazdy kosztujące nadal więcej niż standardowe auta z silnikami benzynowymi czy diesla, chociaż ich ceny zdecydowanie spadły w ciągu ostatnich lat. Za popularny model Toyota Yaris Hybrid w podstawowym wyposażeniu trzeba zapłacić obecnie około 65 tysięcy złotych, jednak dalsze oszczędności są bardziej zachęcające.

Auta z napędem hybrydowym palą zwykle poniżej 4 litrów na 100 kilometrów, nie wykorzystuje się w nich standardowych części narażonych na zużycie, takich jak paski klinowe, rozruszniki czy alternatory. Wolniej zużywają się ponadto klocki hamulcowe i tarcze. Plusem jest także wyższa bezawaryjność silników hybrydowych, dlatego koszty eksploatacji nie są wcale takie wysokie. Producenci dają średnio 5-10 lat gwarancji na akumulatory, dlatego nie trzeba obawiać się dodatkowo nadmiernych wydatków podczas ich wymiany

Energia elektryczna nie zawsze dostępna

Nowoczesne samochody z silnikami elektrycznymi często są wykorzystywane w jeździe miejskiej. Wprawdzie w Polsce nie są jeszcze tak powszechne, ale w krajach Zachodu oraz w USA jeżdżą nimi miliony osób. Auta hybrydowe doskonale sprawdzają się przy jeździe miejskiej i to wtedy można uzyskać największe oszczędności. Jednak nadal na dłuższe dystanse sprawdza się tylko silnik benzynowy czy diesla, dlatego w tym przypadku samochody hybrydowe nie wypadają już tak dobrze. Energia elektryczna dodatkowo jest także dość droga, chociaż napędzanie auta prądem wciąż wychodzi taniej niż kupno benzyny czy oleju napędowego. Niemniej wyprodukowanie prądu to także proces wymagający zwykle pozyskania i spalenia paliw kopalnych, co powoduje, że od strony ekologii auta hybrydowe nie są całkowicie „czyste”.

Odpowiedź na pytanie: "samochody hybrydowe: czy warto?" brzmi zatem: gdy kładzie się nacisk na wszechstronne oszczędności, to propozycja godna uwagi, chociaż ze względu na cenę dla wieku kierowców nadal niedostępna.

Filmy godne obejrzenia

Kto potrzebuje GMO ?

PSL + PO = GMO

Targi Poleko 2010 i Komtechnika 2010