Światowe Centrum Ekorozwoju Osiedle Ogrody 17A m. 9 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski | Pomoc

O FUNDACJI

Fundacja Światowe Centrum Ekorozwoju pokazuje jak dzięki ochronie środowiska

czytaj więcej...

ZMIANA FORMUŁY POKAZÓW

Uprzejmie informujemy, że od nowego roku zmieniamy formułę organizowanych

czytaj więcej...

NOWE PODEJŚCIE DO OCHRONY ŚRODOWISKA

Dotychczasowe formy promowania

czytaj więcej...

  • gmo-nie-przeszlo.jpg
  • pokaz_na_osiedlu_kuznia.jpg

polecane

Witamy serdecznie na stronie Fundacji Światowe Centrum Ekorozwoju


Kraków, 16 czerwca 2014 r. Fundusz Kropli Beskidu ogłasza nową formułę programu grantowego wspierającego działania mające na celu modernizację infrastruktury wodnej
w instytucjach oświatowych, a także edukację w zakresie poszanowania i oszczędności wody. Zwycięskie szkoły lub przedszkola otrzymają nawet 20.000 złotych na własne projekty oszczędzające wodę!

Celem programu prowadzonego przez Fundusz Kropli Beskidu jest wsparcie finansowe a także aktywizowanie lokalnych społeczności do podejmowania działań mających na celu ochronę 
i  poszanowanie zasobów wodnych regionu Beskidu Sądeckiego. Program kierowany jest do czterech gmin położonych na terenie Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego: Krynicy Zdrój, Muszyny, Piwnicznej Zdrój i Rytra. 

hybridEmisja dwutlenku węgla do atmosfery, a wraz z nim innych szkodliwych substancji to nadal jeden z problemów branży motoryzacyjnej. Starsze samochody palą sporo, przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska naturalnego i zatruwają miasta. Na szczęście te nowoczesne wykorzystują już zaawansowane technologie w służbie ekologii.

Większość uznanych producentów stawia sobie za jeden z głównych celów budowę samochodów bardziej przyjaznych naturze. Jednak nawet najbardziej ekonomiczne auto z silnikiem benzynowym nie może równać się z pojazdem wyposażonym w silnik elektryczny. Właśnie z tego powodu to auta hybrydowe są teraz wybierane coraz chętniej przez proekologicznych kierowców.

Bezorkowa uprawa roli dla wielu roln ików stanowi doskonałą alternatywę, która pozwala zaoszczędzić czas i wysiłek a przy tym również koszty związane m.in. ze zużyciem paliwa czy eksploatacją maszyn. Powodzenie tej technologii uzależnione jest w dużym stopniu od umiejętności samego rolnika. Jak każda forma uprawy roli, ta również bowiem niesie ze sobą korzyści i jednocześnie zagrożenia, którym można przeciwdziałać.

Tradycja nie zawsze dobra … 

Choć tradycyjna uprawa roli kultywowana jest od lat, to jednak warto wiedzieć, że obok zalet ma ona również wiele wad. Przede wszystkim powoduje nadmierne przesuszanie gleby. Sprzyja też erozji wietrznej i wodnej i jest bardzo energochłonna. Wszystko to powoduje, że już od dawna poszukiwane są alternatywne metody, które pozwolą na uzyskanie dużej wydajności przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów i eliminacji wad uprawy płużnej.

eko copy

W związku z tym, że sposób masowej uprawy ziemi nie sprawdza się, gdyż produkty spożywcze stają się coraz bardziej zatruwane różnymi chemikaliami, do głosu zaczyna dochodzić ekologia.

Jest obecnie coraz więcej takich gospodarstw, w jakich hoduje się uprawy z wykorzystaniem wyłącznie naturalnych nawozów i kompostu. Możemy sami zresztą przekonać się o tym każdego dnia, że ekologia staje się coraz ważniejsza i wciąż zyskuje na sile, o czym może świadczyć chociażby rosnąca liczba sklepów ekologicznych. W takich punktach znajdziemy na półkach wyłącznie produkty, jakie będą oznaczone specjalnymi certyfikatami, potwierdzającymi ekologiczną hodowle upraw, z jakich powstały poszczególne artykuły spożywcze.

Sianie różnego rodzaju zbóż nie jest bezpodstawnym procesem. Rolnicy, to swego rodzaju przedsiębiorcy gospodarczy, którzy zabiegają o to, aby nie zabrakło produktów wyrabianych ze zboża, jak również, aby go nie zabrakło jako kolejnego ziarna do siewu.

Wszystko jest z góry zaplanowane i obmyślone, a owe procedury zasilają rynek gospodarczy od setek lat. Niemniej także od lat istnieje skup zbóż Mrocza, gdzie trafia najlepszej jakości zboże, które w ramach kolejnych przedsięwzięć ponownie wykorzystywane jest przez osoby trudniące się płodami rolnymi.

Nie wszystko robią rolnicy

Pomimo tego, iż wielu ekspertów rolnictwa uważa, że dzisiejsi rolnicy mają łatwiej nadal nie można podważać ich ciężkiej i ofiarnej pracy. Prawdą jest natomiast, iż od wielu czynności odstąpili, gdzie jedną z nich jest zaprawianie zboża i przygotowywanie go do mieszanki siewnej. Dziś takimi zadaniami zazwyczaj trudnią się firmy, których celem jest kompleksowa obsługa gospodarstw rolnych. Co istotne, te firmy, które dbają o swoją renomę nie czekają na to aż klient sam do nich przyjedzie. Potrafią sami dostarczać potrzebne produkty do miejsca docelowego, czyli gospodarstwa. Skup zboża, to nie tylko forma usługi, za jaką rolnicy otrzymują zapłatę. Jest to kolej rzeczy, która prowadzi do rozwoju firmy pod kątem szerszego wachlarza możliwości danej firmy.

Atrakcyjne ceny to podstawa

Niektórzy rolnicy potrafią przetrzymywać zboże, ponieważ ceny na rynku nie są zadowalające. Profesjonalny skup zboża potrafi zaproponować na tyle konkurencyjne ceny, by sprawić, iż rolnik jednak wybrał ową ofertę. Oczywistym jest, że atrakcyjna oferta ma związek z jakością danego zboża, ponieważ zdarzają się przypadki, iż wyżej wspominane przetrzymywanie w nieodpowiednich warunkach potrafi sprawić, iż zboże straci na swej jakości. Zamiast ubolewać nad stratami warto wiedzieć na przyszłość, że w Mroczy znajduje się skup, który działa na partnerskich warunkach. Rolnicy są traktowani na odpowiednim poziomie, ponieważ to oni są głównymi partnerami w tym biznesie gospodarczym.

Filmy godne obejrzenia

Kto potrzebuje GMO ?

PSL + PO = GMO

Targi Poleko 2010 i Komtechnika 2010